סובלים מבעיות ריכוז וזיכרון? הכירו את הבדיקה שמספקת מדד אובייקטיבי להערכת הפעילות המוחית

מאמר מערכת: רפואה
ינואר 2020

חוששים מירידה בזיכרון, מבחינים בקשיי ריכוז או תוהים האם ההיסטוריה המשפחתית של דמנציה עלולה להשליך גם עליכם? בדיקת ה-BNA  עשויה לספק מדד אובייקטיבי על הפעילות המוחית ולתרום בהתאמת טיפולים שונים במידת הצורך. כיצד היא מתבצעת ובאילו מצבים היא יכולה לסייע? התשובות בכתבה

כמה פעמים מצאתם את עצמכם תוהים מהי הסיבה שהזיכרון שלכם הוא לא מה שהיה, מדוע אינכם מצליחים להתרכז כמו פעם והאם הדימנציה שעוברת במשפחה עלולה להתפתח גם אצלכם? בעבר, הערכת הפעילות המוחית התבססה בעיקר על מדדים סובייקטיביים, כמו שאלונים שונים ואנמנזה מקיפה. כיום, ניתן להשתמש במדדים אובייקטיביים אשר מנטרים את הפעילות המוחית: בדיקת ה-BNA היא שיטה חדשנית המשמשת כמדד לבחינת הפעילות המוחית ומסייעת בזיהוי של מחלות נוירולוגיות שונות, כמו דמנציה ואלצהיימר בשלבים המוקדמים להתפתחותן. באמצעותה ניתן גם להעריך פונקציות קוגניטיביות מרכזיות, כמו יכולת הזיכרון והריכוז. הבדיקה משמשת ככלי יעיל להתאמת טיפולים שונים שיסייעו בשיפור שלל יכולות קוגניטיביות.

מהי מערכת ה - BNA (Brain Network Activation)?

המוח שלנו מורכב מרשת מסועפת של כימיקליים ואותות חשמליים. הפרת האיזון הכימי או החשמלי במוח עלולה להוביל להתפתחות של שלל מצבים קוגניטיביים והתנהגותיים.

מערכת ה-BMA מספקת מדד אובייקטיבי לבחינת התפקוד הסנסורי, הזיכרון, מהירות התגובה המוטורית ועקביות המוח בפעולותיו. בנוסף, באמצעותה ניתן לקבל מידע על פעילותם של אזורי מוח שונים.

מדובר בבדיקה שאינה פולשנית אשר אורכת כ-20 דקות. במהלכה הנבדק מחובר למכשיר ה-EEG אשר מנטר את הפעילות החשמלית במוח. במהלך הבדיקה נבחנת התגובה הסנסורית, יכולות הריכוז, הזיכרון ומהירות התגובה של הנבדק לגירויים ווקאליים או ויזואליים. בנוסף, הבדיקה בוחנת גם את התקשורת בין חלקי המוח השונים.

לאחר הבדיקה, הנתונים שנאספו מעובדים על-ידי בינה מלאכותית ומשווים למסד נתונים רחב. בסיום התהליך מתקבל דוח מפורט המציג נתונים לגבי תפקודים קוגניטיביים שונים, זאת בהשוואה לנבדקים אחרים באותה קבוצת הגיל.

באילו מצבים בדיקה זו עשויה לסייע וכיצד?

בדיקת ה-BMA מסייעת בבחינת התפקוד הקוגניטיבי של מטופלים בריאים. באמצעותה ניתן לזהות את אופן פעילות הזיכרון, לבחון אם מחלות שונות, כמו דיכאון חרדה וסטרס, משפיעות על התפקוד הקוגניטיבי ועוד. בנוסף, היא מספקת מדד אובייקטיבי לבחינת יעילות של טיפולים שונים לשיפור הזיכרון. בדיקת ה-BNA משמשת גם להתאמת טיפול בקנאביס רפואי ולבחינת מידת ההשפעה של הטיפול בקנאביס על התפקוד הקוגניטיבי. כיום, יעילותה של המערכת החדשנית נבחנת במחקרים שונים כמסייעת בהתאמת הטיפול התרופתי בדיכאון.

למי מומלץ לעבור את הבדיקה?

  • אנשים שחשים כי הם סובלים מירידה בריכוז או בזיכרון.
  • אנשים בעלי גורמי סיכון להתפתחות של דמנציה, או אנשים בעלי היסטוריה משפחתית של דמנציה.
  • אנשים שעברו אירוע מוחי בעבר.
  • חולים במחלות כרוניות, כמו יתר לחץ דם, סוכרת ואף מיגרנות.

לאחר קבלת התוצאות ניתן יהיה לפנות לרופא נוירולוג כדי לקבל המלצות לגבי טיפולים שונים, בהתאם למדדים שהוצגו בבדיקה.

מאמר מערכת: רפואה

מערכת המרכז Livewell מורכבת מגורמי מקצוע מומחים בתחומי ידע מגוונים, אנו שמחים לשתף אתכם בידע שלנו בנושאי בריאות, גוף ונפש, ומקווים ללוות אתכם לחיים בריאים ומאושרים יותר.