מסטיב ג'ובס ועד לג'יימי פוקס: הכירו את שיטת האימון הנפשי שסחפה את העולם

מאמר מערכת: סטודיו
מאי 2020

מסטיב ג'ובס ועד לג'יימי פוקס: הכירו את שיטת האימון הנפשי שסחפה את העולם

החיים שלנו עמוסי דאגות ומחשבות: אנחנו אוספים את הילדים מבית הספר וחושבים על הישיבה שהתרחשה לפני כמה שעות בעבודה; נמצאים במשרד וטרודים לגבי רשימת המשימות שמחכה לנו בבית; מבלים בחיק המשפחה ומרחפים במחשבותינו אל שלל דאגות לגבי העתיד. מדיטציית המיינדפולנס תסייע לכם להתמקד במתרחש באותו הרגע: הכירו את השיטה הפופולארית

עומס מחשבתי ומצבי סטרס מרובים הפכו לחלק אינטגרלי מאורח החיים של כולנו. הלכה למעשה, ברוב הזמן איננו עוסקים "בכאן ועכשיו", אלא במחשבות ביקורתיות על העבר או בתהיות מטרידות לגבי העתיד. כתוצאה מכך אנו סובלים ממתח תמידי, מזיקים לבריאות הנפשית שלנו ומעלים את הסיכוי להתפתחות של הפרעות חרדה או דיכאון.

למרות שמדיטציה יכולה להיתפס בעיניי רבים כבזבוז זמן, היא הוכחה במחקרים רבים כבעלת יתרונות בריאותיים שונים והיא יכולה אף לסייע לכם להאריך ימים.
מיידנפולנס, או מודעות קשובה, היא אחת משיטות האימון הנפשי הפופולאריות ביותר בשנים האחרונות. אנשי עסקים מובילים, בהם גם סטיב ג'ובס וג׳ף ווינר מנכ״ל לינקדין, הטמיעו את שיטת האימון המחשבתית במשרדים ובחדרי הישיבות, ולטענתם מדובר באמצעי יעיל להעצמת הבהירות המחשבתית והיצירתיות.

מיינדפולנס היא מדיטציה אשר שמה את הדגש על מודעות קשובה. המטרה היא לשים את השיפוטיות בצד, ולהתרכז "בכאן ועכשיו". פיתוח המודעות הקשובה מתבצע באמצעות תרגול של מדיטציות מסוגים שונים שמקורן במסורת הבודהיסטית. מדיטציות אלה מאמנות את התודעה להתמקד ברגע הנוכחי ומאפשרות התרחקות מהסיטואציה ותגובה שקולה.
מחקרים רבים מוכיחים כי פיתוח שיטתי של מודעות קשובה עוזר להפחתת מתח, חרדה, תסמינים פסיכוסומטיים, רמות כאב, ובמקרים מסוימים אפילו דיכאון. אימון יומי במשך מספר שבועות מוביל לשיפור מהותי בחוסן הנפשי וביכולת ההכלה של מצבים קשים.מחקרים מצאו: מיינדפולנס משפרת גם את הפעילות המוחית

מחקרים שונים שבחנו את השפעת המדיטציה הייחודית על הביצועים הקוגניטיביים והמנטליים הגיעו לתוצאות מפתיעות וחיוביות במיוחד: לדוגמה, מחקר אחד שהשווה בין קבוצת נבדקים אשר תרגלה מדיטציית מיינדפולנס לבין קבוצת הביקורת שלא ביצעה מדיטציה כלל, מצא כי הקבוצה שהתמידה באימון המנטלי הראתה ביצועים טובים יותר באופן משמעותי בכל הנוגע לפעולות הדורשות תשומת לב וריכוז. במסקנותיהם החוקרים טענו כי מדיטציית המיינדפולנס תרמה לגמישות מחשבתית ולשיפור הריכוז והמיקוד.

לא רק מיינדפולנס: סוגי המדיטציה בסטודיו

בסטודיו, שיעורי המדיטציה מתבצעים בעיקר בבקרים. בשעות הבוקר המוקדמות, העומס המחשבתי נמוך יחסית וכך קל יותר לתרגל את הנוכחות. טכניקות הרגיעה ותרגילי הנשימה אשר מהווים חלק אינטגרלי מכל שיטת מדיטציה, מסייעים בהגברת תחושת השלווה, המודעות והפחתת הסטרס.

פראניאמה -
Pranayama
פראניאמה היא טכניקה מרכזית לתרגול יוגה, אשר מסייעת בשליטה והכוונה של דפוסי הנשימה. באמצעותה תוכלו לייצר מיינד שקט, ריכוז ובהירות.

מדיטציית פוקוס 12
שיטה המתמקדת בנשימות אוג'אי – נשימות גרוניות, ארוכות ואיטיות. התרגול הנשימתי מתרחש בספירה ספירלית (עד 12). לאחר מספר דקות, עולה המודעות לתנועות הפיזיות וניתן לחוש ברגיעה.

סאונד הילינג - Sound Healing
מדיטציה המספקת חוויה רוחנית ופיזית כאחד בעזרת שילוב של צלילים הרמוניים המופקים מכלים מוזיקליים טיפוליים. המדיטציה מספקת הרגשה נדירה של חופש פנימי אמיתי ופשוט המאפשר איזון, חיזוק מערכות הגוף, הפחתת חרדה ודיכאון, שחרור חסימות ותחושות שליליות, שיפור הזכירון והריכוז ואפילו שיפור של איכות השינה.

מאמר מערכת: סטודיו

מערכת המרכז Livewell מורכבת מגורמי מקצוע מומחים בתחומי ידע מגוונים, אנו שמחים לשתף אתכם בידע שלנו בנושאי בריאות, גוף ונפש, ומקווים ללוות אתכם לחיים בריאים ומאושרים יותר.