חושבים להתחיל בשגרת אימון גופני? גם הנפש שלכם תרוויח מהשינוי 

מאמר מערכת: סטודיו
מרץ 2020

חושבים להתחיל בשגרת אימון גופני? גם הנפש שלכם תרוויח מהשינוי 

אורח החיים המודרני, העבודה התובענית ושגרת החיים הלחוצה בהחלט גובים מחיר פיזי ומנטלי כבד. רגע לפני שאתם פונים לטיפולים שונים כדי להתמודד עם הסטרס ולשפר את הבריאות הנפשית, תשמחו לדעת ששילוב של פעילות גופנית בשגרה יכול לעשות את ההבדל: הפרטים בפנים 

אם בדרך לעבודה, במשרד או בבית, כולנו מבלים את רוב היום שלנו בישיבה. למרות שאורח חיים בריא הוא ללא ספק חלק מרשימת המטרות שלנו, פעמים רבות אנחנו פשוט לא מוצאים את המוטיבציה להתחיל בשינוי. אולם, אם אתם קוראים את השורות האלה, מזדהים וזזים באי נוחות בכיסא, תשמחו לדעת שאתם לא לבד: ברוכים הבאים לחברה המערבית.

אחד המאפיינים הבולטים ביותר של החברה המודרנית הוא לא אחר מאורח החיים ה"יושבני" הכולל (לצערנו) גם מיעוט בפעילות גופנית.
כולנו יודעים שהעיסוק בספורט מומלץ לשמירה על הבריאות הכללית. פעילות גופנית מועילה בהפעלת מערכות הגוף השונות, בהן המערכות הקרדיו וסקולרית, המערכת התנועתית (המאגדת בתוכה שרירים, רצועות ומפרקים) ואפילו המערכת העצבית. פעילות גופנית סדירה אף עשויה להפחית את הסיכון ללקות במחלות שונות, כמו מחלות לב וכלי דם, סוכרת סוג 2 ואף מחלות ממאירות שונות, כמו סרטן השד, סרטן הערמונית, סרטן הכליות ועוד. אולם, השפעתה החיובית של שעת הכושר אינה מסתכמת רק בבריאות המערכות הפיזיות, אלא היא משפיעה רבות גם על הנפש והמוח.

מה קורה למוח שלנו כשאנחנו מתאמנים?

במהלך פעילות גופנית מופרשים מולכים עצביים שונים (נוירוטרנסמיטורים) האמונים על מצב הרוח שלנו. חוסר בהם עלול להוביל להתפתחות של מצבים נפשיים שונים. בנוסף, כאשר אנו מפעילים את הגוף מופרשים אנדורפינים, אשר נחשבים לאמצעי הלחימה הטבעיים של הגוף בכאב. הפרשתם תורמת להפחתת מתח ולחץ ולתחושה טובה ונינוחה.

מהם היתרונות הקוגניטיביים והמנטליים בפעילות גופנית?

חלק מהיתרונות המוחיים של פעילות גופנית ניכרים מיד לאחר אימון מתון, בהם שיפור הקוגניציה ויכולת הריכוז, שיפור בתחושת החרדה ועוד. אם מתבצעת באופן קבוע, פעילות גופנית יכולה לסייע גם בשיפור כישורי הלמידה והריכוז. בנוסף, פעילות גופנית סדירה יכולה לתרום לשינה טובה יותר והיא מפחיתה את הסיכוי להתפתחות של דיכאון או חרדה. 

השפעתה החיובית של הפעילות הגופנית נבדקה גם במחקרים שונים. כך לדוגמה, מטא אנליזה מקיפה שתוצאותיה פורסמו בכתב העת American Journal of Preventive Medicine, מצאה כי פעילות גופנית יומיומית עשויה למתן את הסיכוי להתפתחות דיכאון בקרב נבדקים בגילאים שונים. מחקר נוסף שפורסם בכתב העת  journal Psychologyמצא כי פעילות גופנית יכולה לתרום לשיפור המוטיבציה ויכולת ההתמודדות בקרב צעירים הסובלים מדיכאון ומקבלים טיפול. על פי הדיווח של הנבדקים נמצא כי הפעילות הגופנית הפחיתה את רמות הדיכאון ושיפרה את המוטיבציה.

בסטודיו, קיים מגוון רחב של שיעורים המבוססים בעיקר על משקל גוף, יציבות, גמישות ותנועה מודעת. השיעורים מועברים על ידי מיטב מאמנים בקיאים בתחומם ומציעים מגוון רחב של אופציות ואפשרויות המותאמות לאוכלוסיות השונות.

הכירו את השיעורים שלנו

תרגולי יוגה: לשחרור לחצים, גמישות וחיטוב

תרגול היוגה פועל הן על הרובד המנטלי והן על הרובד הפיזי: שיטת האימון שהפכה לחלק משגרת החיים של רבים, בהם גם סלבריטאים שונים כמו לא אחרת מליידי גאגא, מסייעת לשחרור לחצים ותרגול נשימה. מעבר לכך, היא מבטיחה גם להפוך אתכם לחטובים וגמישים יותר. השילוב בין האימון הפיזי והמנטלי מאפשר לשפר את האיזון הכללי, את ההרגשה היומיומית וכפועל יוצא גם את איכות החיים.

קיימות שיטות רבות ומגוונות לתרגל יוגה, כאשר לכל אחת ייחודיות ומטרות משלה:

Ashtanga Yoga - אשטנגה יוגה

שיטה עתיקה המשלבת תרגול אנרגיה רוחני ותרגול פיזי של הגוף בשיעור אחד. בשיעור מתרגלים פראניאמה- שליטה בנשימה, יחד עם רצף אסאנות - תנוחות יוגה מסורתיות.

Hatha Yoga - האטה יוגה

האטה יוגה היא ענף בתורת היוגה אשר משתמש בכלים של "האטה" כדי להוביל את המתרגל לשחרור, להגשמה עצמית ולמימוש הזהות האמיתית שלו. למרות שמדובר בשיעור תובעני, הוא אינו נעשה בצורה כוחנית. הלכה למעשה, התרגול מסייע בשחרור הדרגתי מהמגבלות הפיזיות של הגוף ובהמשך גם מאלה המנטליות.

יוגה לנשים בהריון - Pregnancy yoga
מדובר בשיטה המתמקדת בתנוחות ספציפיות אשר מיועדות לנשים בהריון, ונועדו כדי להגביר את הכוח והגמישות. במהלך התרגול, ניתנת גם תשומת לב לנשימה. היוגה תורמת לבריאות האישה ולבריאות העובר, משפרת את איכות השינה, ומגבירה גמישות, כוח וסיבולת.

Power Vinyasa Yoga – פאוור ויניאסה יוגה
שיטה חזקה ואנרגטית המשלבת בין תנועות מתרגול הויניאסה לבין תרגילי נשימות בסטודיו ללא אוורור. החוויה המאתגרת ממריצה את הגוף ומסייעת בשיפור הכוח, הגמישות, שיווי המשקל ואפילו סיבולת לב ריאה – הכל בשיעור אחד.

יוגה תרפיה  - Yoga Therapy
שיטה זו משלבת בין מגוון טכניקות יוגה, כמו תרגילי נשימה, תנוחות יוגה ואפילו עבודה עם צלילים, כדי לסייע בהתמודדות עם בעיות רפואיות שונות. באמצעותה ניתן לעורר את יכולת הריפוי הטבעית של הגוף. 

יוגילאטיס -Yogilatis

יוגילאטיס הוא תרגול המשלב בין יוגה ופילאטיס, במטרה להביא למודעות גבוהה יותר ולפתח את הגוף באופן מאוזן. השיעור מסייע במיוחד לשיקום גוף מפציעות והוא משפר את יציבותו. התרגולים מתאימים גם לאלו שמעוניינים להתחיל בהדרגתיות אימוני כושר וכוח. את התרגול הזה נוהגים לסיים עם נשימות מרגיעות ומדיטציה.

שיטות אימון נוספות:

פילאטיס - Pilates
אימון פילאטיס מתמקד בשיפור הגמישות והיציבה, בהגדלת טווחי התנועה, בשיפור סיבולת השרירים ובמודעות לגופינו. היתרון הגדול בו הוא כי ניתן לראות את ההשפעה על הגוף תוך זמן קצר בלבד. הפילאטיס מסייע בחיזוק שרירי הליבה, הארכת השרירים המקוצרים, שיפור הגמישות ושיווי המשקל. כל זאת מתבצע תוך תשומת לב לנשימה, לריכוז ולדיוק התנועה


אקסטטיק פלואו - Ecstatic Flow

שיעור דינאמי המשלב תנוחות ותנועות מעולם הריקוד והתנועה. האימון החוויתי מסייע בהרחבת השפה התנועתית והוא נותן הזדמנות לביטוי התחושות הפנימיות ולפריקת רגשות וכעסים.

מדי-מוב - MEDI-MOVE
מיועד לאנשים בעלי מוגבלויות תנועה ואלה שעברו פציעות, כמו גם עבור אלה המרבים בישיבה. שיעור התנועה השיקומית מתמקד בהפחתת קשיחויות בגוף וכאבי מפרקים. 


Strength & Stretch

אימון המשלב בין כוח וגמישות. באמצעות מגוון תרגילים ניתן לחזק את שרירי הליבה, להגדיל את טווח התנועה ולשפר את היציבות ושיווי המשקל.

באימון לרוב יש שילוב של טבעות כוח, מתח ולימוד טכניקות לאיזון על הידיים.

מאמר מערכת: סטודיו

מערכת המרכז Livewell מורכבת מגורמי מקצוע מומחים בתחומי ידע מגוונים, אנו שמחים לשתף אתכם בידע שלנו בנושאי בריאות, גוף ונפש, ומקווים ללוות אתכם לחיים בריאים ומאושרים יותר.