כדאי שתכירו: בדיקות הדם שיספקו לכם את המידע על המצב הבריאותי בדקירת מחט אחת

מאמר מערכת: מעבדת דם
אפריל 2020

כדאי שתכירו: בדיקות הדם שיספקו לכם את המידע על המצב הבריאותי בדקירת מחט אחת

בדיקת דם היא אחד מהאמצעים הנפוצים ברפואה לאבחון של מחלות ובעיות בריאותיות שונות ולמעקב אחר המצב הבריאות הכללי. כעת, עם התרחבות שוק הבדיקות ישנה אפשרות לאבחון מקיף ומותאם אישית: איך זה עובד ומהם היתרונות?

כבר שנים שבדיקות דם נחשבות לאמצעי יעיל ובלתי מעורער לאבחון וניטור של מצבים בריאותיים שונים: הן מסייעות בהערכת המצב הבריאותי הכללי, לאיתור של חוסרים שונים, שלילת זיהומים, זיהוי של מצבים גנטיים ועוד.

לאחרונה התרחב תחום בדיקות המעבדה וכיום ניתן להשתמש בשיטת האבחון הוותיקה גם כדי לקבל מידע נוסף ומותאם אישית על בריאותכם. תחום זה, הקרוי גם רפואה פונקציונלית, מבוסס על ההנחה כי הדם שלנו עשוי לספק מידע רב מעבר למה שנהוג לחפש בו. בדיקות דם המתבצעות במסגרת הפרטית מאפשרות אבחון ומעקב אחר מגוון מצבים רפואיים ומדדים המותאמים אישית לכל מטופל, וחשוב מכך הן מתבצעות בדיסקרטיות ובמהירות.

אילו בדיקות ניתן לבצע?
המעבדה הפרטית מציעה מגוון בדיקות המסייעות במעקב אחר מצב הבריאות הכללי, כמו גם באבחון של בעיות בריאותיות ספציפיות, לרבות:

 • בדיקות דם כלליות
  לבחינת רמות של מרכיבים שונים בדם, כמו אנזימים, ויטמינים, מינרלים, סוכרים, מלחים, שומנים, תרופות ורעלים.
 • בדיקות גנטיות
  המסייעות באיתור מרכיבים גנטיים המעלים את הסיכוי להתפתחות של מחלות שונות, בהן גם מחלות ממאירות. הבדיקות הגנטיות משמשות גם לצורך התאמה אישית של התזונה. 
 • בדיקות סקר לאבחון של מחלות המועברות במגע מיני
  לרבות בדיקות HIV  מהירות, בדיקות לאבחון של עגבת, הרפס, כלמידיה טרכומידס, ריכומונס וגינליס, זיבה, מיקופלסמה הומיניס ועוד. 
 • בדיקות הורמונליות
  מספקות מידע בנוגע לרמות של הורמונים שונים בדם. בדיקות אלה מהוות חלק מתהליך הבירור במצבים של קשיי פריון,  אל וסת או אי סדירות המחזור החודשי, אקנה ושיעור יתר.

  מהם היתרונות בביצוע הבדיקות במעבדה פרטית?


  ביצוע הבדיקה בזמן הנוח לכם וקבלת תוצאה מיידית
  ביצוע של בדיקת דם במסגרת הציבורית גורר לעיתים זמני המתנה ארוכים עד לקבלת התוצאה המיוחלת. במעבדה הפרטית, הבדיקה מתבצעת בתיאום עם המטופל ובזמן שנוח לו. מעבר לכך, התוצאה מתקבלת תוך זמן קצר ועשויה לחסוך המתנה ארוכה ומורטת עצבים. מהירות הבדיקה וקבלה מיידית של התוצאות יעילות במיוחד עבור חולים כרוניים או אלה שנוטלים תרופות בשגרה ועליהם לבצע בדיקות דם בתדירות גבוהה יותר: הדבר תורם לניטור תכוף יותר של המצב הבריאותי והוא עשוי אף להגביר את היענות המטופל לטיפול.

  מגוון רחב יותר של בדיקות ואבחון בהתאמה אישית
  בדיקות הדם המתבצעות במעבדה הפרטית אינן חוסכות רק את זמני ההמתנה עד לקבלת התוצאות, אלא הן בוחנות מגוון רחב של מדדים שלעיתים אינם נבדקים במסגרת הבדיקות המבוצעות בקופת החולים. הלכה למעשה, ביצוע בדיקות הדם במעבדה הפרטית מאפשרת לרופא המטפל התאמה אישית של הבדיקה למטופל, כלומר בחירה של המדדים הספציפיים אותם יש לבחון.

דיסקרטיות ואמינות
מהבחינה הבין-אישית, היתרון בבדיקות הדם המתבצעות במסגרת הפרטית גדול אפילו יותר: בדיקות אלה אינן מתבצעות במסגרת קופת החולים וכך המטופל יכול לבצע את הבדיקה בדיסקרטיות מלאה, כל זאת תוך קבלת תוצאה אמינה ומדויקת.

מאמר מערכת: מעבדת דם

מערכת המרכז Livewell מורכבת מגורמי מקצוע מומחים בתחומי ידע מגוונים, אנו שמחים לשתף אתכם בידע שלנו בנושאי בריאות, גוף ונפש, ומקווים ללוות אתכם לחיים בריאים ומאושרים יותר.